Euroopa KUTSE-Omastehoolduse-foorumile-24.augustil-1Liidu kodakondsus ja sellega kaasnevad õigused on üks Euroopa Liidu tugisammastest. EL kodakondsus kehtestati Maastrichti lepinguga 1. novembril 1993 ja peagi möödub sellest 20 aastat. Selle tähistamiseks tegi Euroopa Komisjon ettepaneku kuulutada 2013. aasta Euroopa kodanike aastaks.
Korraldatav foorum on pühendatud teema- aastale ja keskendub Eesti sotsiaalmaastikul kõige vähem tähelepanu ja toetust pälvinud sihtrühmale, lähedasi hooldavatele pereliikmetele, omastehooldajatele. Võrdväärse kodanikuna on ka omastehooldajatel oluline teada ja tunda õigusi, mis kaasnevad EL kodakondsusega, nad soovivad arutleda omastehooldajate õigustest ELis ja luua nägemus sellest, kuidas ELs ja Eestis peaks omastehooldajate olukord muutuma lähiajal ja milliseks kujunema mõne aasta jooksul.
Teine omastehoolduse foorum on kutsutud kokku Eesti Regionaalse ja Kohaliku Arengu SA ja MTÜ Eesti Omastehooldus algatusel ning ettevõtmist toetab HMN.
Käesoleva foorumi peaesineja on Euroopa omastehoolduse ühenduse Eurocarers pikaajaline eestvedaja, president Frank Goodwin. Nõusoleku esinemiseks on andnud TLÜ Sotsiaaltöö Instituut (kaasaegsed sotsiaalpoliitilised meetmed hoolekande korraldamisel), Merle Haruoja Inimõiguste Instituudist (omastehooldaja õigused on inimõigused), Evi Kruzman Ida- Viru Maavalitsusest (omastehooldus erinevates kultuurides), Priit Adler MTÜ Ökokratt (abi loodusest puuetega inimeste ja nende lähedaste murede leevendamisel). Foorumil võtavad sõna ka parlamendiliikmed Helmen Kütt ja Margus Tsahkna, kutsutud on sotsiaalminister Taavi Rõivas. Ivari Padar, kes esindab Eesti omastehooldajaid Europarlamendi omastehooldajate toetusrühmas edastab oma mõtted eelnevalt salvestatuna. Loodetavasti on kohal ka põhjanaabrid Soomest ja lõunanaabrid Läti Aluksne linnavalitsusest.
Päev algab 9.00 teretulemast- kohviga ja lõpeb ühistes aruteludes kell 18.00.
Päeva juhib oma tuntud headuses Rünno Lass.